CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ A ASOCIAŢIEI LEARN&VISION CLUJ-NAPOCA

„MASĂ CRITICĂ PENTRU O EDUCAŢIE DE CALITATE. LITERAȚIA PENTRU VIAȚĂ”

EDIŢIA A VI-A, CLUJ-NAPOCA, 18 MAI 2018

Locul desfășurării:

Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj, str. Calea Dorobanților, nr. 34, Cluj-Napoca

Prezentări în plen

• Vor fi susținute de specialiști naționali și internaționali
  • Pentru acest tip de prezentare se pretează teme care exprimă tendinţele cele mai noi, analize critice ale stării educaţiei, rezultate ale unei cercetări etc. Prezentarea lucrărilor în plen, liber sau/și PPT: 15-30 minute

Prezentări în secţiuni

• Prezentarea lucrărilor în secțiuni, liber sau/și PPT: 10 minute, cu accent pe experiența directă a autorului/autorilor

Secţiuni

1. Management. Practica reflexivă. Profesorul cercetător;
  2. Educația adulților. Învățare intergenerațională;
  3. Experiențe de literație/bune practici.

Prezentările în secțiuni vor fi precedate de următoarele ateliere:

1. Literație pentru viața profesională
  2. Literația pentru optimizare personală
  3. Literația pentru valori

Cine se poate înscrie

• Cadre didactice care predau în învăţământul (pre)universitar;
  • Cercetători în ştiinţele educaţiei sau în alte domenii cu aplicabilitate în educație;
  • Reprezentanţi ai autorităţilor din sectorul educaţional formal şi non-formal;
  • Reprezentanţi ai organizaţiilor nonguvernamentale;
  • Formatori care lucrează în educaţia adulţilor;
  • Părinţi şi reprezentanţi ai asociaţiilor de părinţi;
  • Studenţi / elevi şi reprezentanţi ai asociaţiilor acestora;
  • Angajatori / beneficiari ai resurselor umane formate prin educaţie.

Costuri

Taxa de participare – 60 lei – poate fi plătită prin virament bancar până în data de 5 mai 2018, în contul următor: IBAN RO96BTRL01301205W21278XX, deschis la Banca Transilvania; vă rugăm să specificați pe ordinul de plată „Taxă participare conferință – numele participantului”. Doar în cazuri excepționale se acceptă achitarea taxei la fața locului, în ziua conferinței. Pentru membrii asociației cu cotizația plătită la zi, taxa de participare este de 50 lei.

Înscrieri

Pentru înscriere vă rugăm să completaţi formularul accesând următorul link:

Dacă doriţi să susţineţi mai multe prezentări, vă rugăm să completaţi câte un formular separat pentru fiecare. În cazul în care aveţi întrebări legate de formular, vă invităm să îl contactaţi pe domnul Daniel Gherasim la adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., adresă la care se vor trimite și lucrările însoțite de rezumate.

Calendarul conferinţei

• 25 martie – trimiterea formularului de înscriere completat;
  • 25 aprilie – trimiterea lucrărilor in extenso (inclusiv rezumatele în limba română și limba engleză);se vor publica pe suport CD cu ISSN;
  • 30 aprilie – anunțarea lucrărilor selectate;
  • 18 mai – desfăşurarea lucrărilor conferinţei.

Cerințe de tehnoredactare și prezentare a lucrărilor

Tehnoredactarea in Microsoft Word, în limba română (cu diacritice) font Times New Roman, cu respectarea următoarelor condiții:

• Formatarea paginii va fi de tip portret, alinieri: stânga 2,5 cm, dreapta, sus și jos 2 cm
  • Titlul: font Times New Roman, dimensiune 14, Bold, cu majuscule, aliniere centrală.
  • Prenumele și numele, Instituția, Times New Roman, dimensiune 12, aliniere dreapta.
  • Textul lucrării (3-8 pagini), font Times New Roman, dimensiune 12, distanța între rânduri 1,5, aliniere justify.