Asociația Learn&Vision are încheiate protocoale de colaborare cu următoarele instituții publice: MECTS (din 2010), Inspectorate Școlare Județene (ISJ Alba, ISJ Brașov, ISJ Cluj, ISJ Sibiu din 2011), precum și pentru derularea unor proiecte specifice cu Institutul de Științe ale Educației, București (2012), Universitatea Lucian Blaga Sibiu,(2012), Asociația Ovidiu RO, București (2012).

Alte colaborari fructuoase au fost realizate cu Consortiul de gandire critica ( Maria Kovacs), cu Casa Corpului Didactic Cluj, cu Universitatea”Babes-Bolyai” si Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, cu Liceul Teoretic “M. Eminescu”, Liceul Teoretic “Lucian Blaga” si Liceul “ Ianos Szigmond” din Cluj-Napoca, cu scolile gimnaziale “Horea”, “N. Titulescu”, “N. Iorga”, T. Darjan” din Cluj-Napoca, cu scoli din diferite judete, cu personalitati din lumea educationala.